Aktualności

Masz dobry pomysł na nazwę biznesu? Chroń go!

Chcesz by Twój biznes przynosił Ci zyski? Chcesz rozwijać swoją firmę, by stała się obiektem zazdrości wśród Twoich znajomych? Twoje odpowiedzi są twierdzące prawda? Nie ma w tym nic dziwnego! Jesteśmy przekonani, że chcesz również, by Twój biznes i marka stały się rozpoznawalne i godne zaufania klientów. Jeżeli więc chcesz tego wszystkiego, to nie pozwól by ktoś zabrał Ci Twoją markę.

Dlaczego tak ważne jest, byś zapoznał się dalszą częścią artykułu?

Tygodnie, miesiące a nawet lata Twojego zaangażowania, pracy i Twoich pieniędzy mogą pójść na marne, jeżeli już na początku zakładania działalności gospodarczej nie zadbasz o jeden istotny szczegół. Zastrzeż znak towarowy firmy w Urzędzie Patentowym. Po co? Czytaj dalej.

„Jeżeli nie zarejestrujesz nazwy lub loga swojego biznesu, już w ciągu niecałego roku możesz je stracić!”

Większość przedsiębiorców słysząc ten tekst, puka się w czoło. Uśmiech jednak schodzi z ust, gdy dostaje się do dyspozycji konkretne przepisy ustaw oraz wyroki lub decyzje urzędowe, gdzie firmom działającym na rynku już dłuższy czas, odbierano prawa do posługiwania się nazwami tylko dlatego, że ich młodszy ale bardziej świadomy konkurent zastrzegł nazwę identyczną (lub choćby podobną)… wcześniej.

W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć biznes, który nie posługuje się stroną internetową. Na ogół nazwa biznesu jest tożsama z nazwą domeny internetowej. Dzięki temu klient znacznie łatwiej może znaleźć firmę w Internecie. Warto dbać o obie nazwy, ponieważ obie mogą zostać odebrane w podobny sposób. W orzecznictwie sądów arbitrażowych ds. domen internetowych istnieje mnóstwo publicznie udostępnionych wyroków, odbierających podmiotom prawa do posługiwania się nazwą domeny internetowej.

Podmiot posiadający jako jedyny prawo do używania znaku towarowego, za okazaniem certyfikatu ochrony, może już w ciągu kilku dni otrzymać sądowe postanowienie o zabezpieczenie towaru. To dla Ciebie oznacza, że zabezpieczając Twój towar, sąd blokuje Ci możliwość sprzedaży produktów lub usług, dostarczenia ich do klientów lub jakiegokolwiek działania mającego na celu zwrot zainwestowanych w Twoje produkty pieniędzy. Tracisz pieniądze, czas, kontrahentów. Biznes nie wybacza, a renomę bardzo ciężko odbudować. Co możesz z tym zrobić?

Chroń swoją własność

Lekarstwem na wszystkie te problemy może się okazać zastrzeżenie Twojego znaku towarowego w Urzędzie Patentowym, już na początku prowadzenia działalności. Jeżeli znasz prawo własności intelektualnej i praktykę rejestracji znaków, zastrzeż swoją markę samodzielnie. Mając dostatecznie dużo pieniędzy, udaj się do najbliższej Kancelarii Rzecznika Patentowego. Jest jeszcze jedna możliwość, która łączy wiele zalet obu opcji. Możesz skorzystać z usług profesjonalnej Kancelarii brandingowej, która nie tylko zbada Twoją markę pod kątem możliwości rejestracji, nie tylko przygotuje właściwe dokumenty dla Urzędu. Kancelaria brandingowa udzieli Ci przede wszystkim wszelkich niezbędnych informacji na temat ochrony znaków towarowych między innymi: jakie są rodzaje znaków towarowych, jaki rodzaj znaku będzie dla Ciebie najkorzystniejszy, jak ewentualnie zmienić znak towarowy, by można było go zastrzec przy zachowaniu skutecznego przekazu marketingowego. Jedną z takich organizacji jest Brandelaw_ właściciel serwisu zastrzezone.pl.Warto odwiedzić serwis. Znajdziesz tam znacznie więcej informacji o zastrzeganiu znaków towarowych w Polsce i na świecie.

Co jeszcze zyskasz


Poza pełnieniem roli strażnika Twoich praw, rejestracja znaku towarowego niesie jeszcze kilka zalet, o których koniecznie musisz wiedzieć. Broniąc Twojej sprawy stanowi gwarancję, że nieuczciwa konkurencja nie zacznie zarabiać Twoim kosztem. Widząc „R w kółku” przy nazwie biznesu a konkurenci 3 razy zastanowią się, czy warto psuć Ci renomę i narażać się na spory sądowe i poniesienie wysokich kosztów.

W pierwszym akapicie wyjaśnialiśmy, jak nieuczciwa konkurencja może Ci zabrać markę. Wszystkie opisane działania, które mogłyby posłużyć do odebrania Ci marki, możesz z tą samą skutecznością zastosować również w drugą stronę. Kiedy ktoś naruszy twoje prawa, posiadając zarejestrowany znak towarowy, możesz domagać się zaprzestania sprzedaży produktów, które bezprawnie ktoś oznacza Twoją nazwą lub logo. „R w kółku” wzbudza na tyle duży respekt, ze większość takich sytuacji kończy się, już w momencie gdy w liście lub mailu ostrzeżesz naruszającego prawo do znaku, co mu grozi, jeżeli nie zaprzestanie naruszać Twojej własności.

Jeżeli to by nie pomogło, na podstawie posiadanego certyfikatu znacznie skuteczniej wyegzekwujesz swoje prawa przed sądami. W niektórych przypadkach, posiadając prawo do używania znaku towarowego, nie będziesz musiał zakładać sprawy cywilnej. Niekiedy, samo okazanie certyfikatu wystarczy, by zablokować internetową reklamę konkurenta, jeżeli wykorzystywałby Twój znak towarowy w sposób niezgodny z prawem.

Na koniec coś, co oportunistów interesuje najbardziej. Czy można dodatkowo zarobić na ochronie znaku towarowego? Tak, można! Prawo do używania znaku towarowego jest traktowane jak każde prawo majątkowe. To oznacza, że zastrzeżony znak towarowy możesz sprzedać, oddać do używania innym na zasadzie licencji i czerpać z tego korzyści finansowe. Istnieje również możliwość, przy spełnieniu pewnych warunków, amortyzacji chronionego znaku towarowego, dzięki czemu zmniejszysz płacone podatki.

  • Marcin Jewiarz

    Dobra i pomocna sugestia, jednak na wczesnym etapie planowania firmy nikt takiego aspektu nie uwzględnia ponieważ niestety generuje to koszty, może nie drastyczne ale zawsze jakieś
    http://rekinwbiznesie.pl/pomysl-na-wlasny-biznes/

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

aby otrzymywać bieżące pomysły na biznes

  • dla pań
  • w mieście
  • na wsi
  • w internecie
  • w domu

Wpisz swój adres e-mail


NEWSLETTER